Hoşgeldiniz! Kontrol panelinize erişmek için;
GİRİŞ YAPIN veya ÜYE OLUN

Bugün
24.5.2022 01:50:35

Yazılar Arşivinde Arayın:

Ziyaretçilerimize duyrulur / Artık sizde yazılarınızı yorumlarınızı yayınlayabileceksiniz, sitemize ücretsiz üye olarak sizlerde yazılarınızı paylaşabilirsiniz göstereceğiniz ilgiden dolayı teşekkür ederiz |

kaybandi |

Fax makinesi olmadan fax yollama ve alma

Windows XP kullanıyorsanız , XP ile birlikte gelen faks araçları sayesinde herhangi bir ek uygulamaya gerek kalmadan faks alıp gönderebileceksiniz.

Bilgisayardan faks çekip almanın rahatlığını daha önce kullanmış olanlar bilir. Normalde Word'de yazdiginiz bir dokumani fakslamak icin once çıktısını almak, daha sonra faks makinesine gidip yeniden tarayarak fakslamak gerekir. Bu hem goruntu kalitesini bozar hem kagit ve murekkep / toner israfına neden olur. Ayrıca da zahmetli bir yoldur. Oysa ki Windows XP ile birlikte gelen faks araçlarını bir kez konfigure edip kullanarak, faks gönderme - alma islerini kendi bilgisayarınızdan rahatlikla yapabilirsiniz. Bunun icin tek ihtiyacımız bir faks - modem cihazı ya da kartıdır.

Kurulum
Faks gonderip almaya baslamak için ilk once Windows XP'yi faks icin konfigure etmemiz gerekiyor. Bunun için yapmanız gereken control panel (denetim masası) dan add-remove programs (program ekle kaldır ) ı açıp , add-remove windows components’e girmek , buradan fax araçlarını yükleyebilirsiniz.. Windowsun kendi fax programını buradan yüklediğiniz zaman yazıcılar arasında bir adet faks surucusu eklenir. Ayni zamanda Start > All Programs > Accessories > Communications'un altina bir Fax klasoru ve bunun icine 'Fax Console,' 'Fax Cover Page Editor' ve 'Send a Fax...' kisayollan eklenir.
Yazicilar klasoründeki faks simgesine farenin sag tuşu ile tiklayip 'Printing Preferences...' seçildiğinde, kagit boyutu, çozünürlük ayarları ve kağıdın yönüyle ilgili üç basit ayarı yapabilirsiniz.

Faks nesnemizin özellikleri
Yine faks simgesine sag fare tusuyla tiklayip Properties'i seçtiginizde, faksla ilgili birgok ayara ulaşabileceginiz beş sekmeli bir diyalog kutusu açılir. General sekmesinde bazi ozet bilgiler ve az onceki Printing Preferences ekranina ulaşmanizi saglayan bir dugme bulunur. Security ve Fax Security sekmelerinde hangi kullanicilara faks gonderme, konfigure etme yetkilerini vereceginizi belirleyebilirsiniz.
Devices sekmesinde faks gonderebileceginiz cihazların bir listesi ile gonderme - alma ayarlan icin kullanacaginiz pencerelere ulaşabilmenizi saglayan bir Properties dugmesi bulunur. Bu butona tikladiginizda açılan yeni penceredeki Send sekmesinde birkag basit faks gonderme segenegi yer alir. 'Enable device to send' seçenegi, faks gonderilebilmesini saglar ve varsayilan olarak isaretlidir. TSID bolumune, faks gonderilerinizdeki tanimlama bilgisini yazmalisiniz. Bir altindaki 'Include banner' seçenegi işaretliyse, burada yer alan bilgi faks sayfanizin uzerinde yer alir. 'Number of retries' seçenegi faks gonderiminin kaç kez denenecegini belirlerken, 'Retry after' seçenegine girilecek olan deger de bu denemeler arasinda birakilacak sureyi belirler. ‘Discount rate start' ve 'discount rate stop' seçeneklerinde telefon indiriminin baslayip bittigi saatleri belirlerseniz, faks gonderme esnasinda 'indirimli saatlerde gonder' seçenegini işaretleyebilir ve bu sayede faksımizin indirimli saatlerde gonderilmesini saglayarak maddi açidan tasarruf saglayabilirsiniz. Bu durumda indirimli saatler disındaysaniz faksmiz hemen gonderilmeyecek, indirimli saatin baslangicinda bilgisayarıniz açiksa ve hattmiz mesgul degilse otomatik olarak gonderilecektir. 'Receive' sekmesindeyse faks almayla ilgili seçenekler bulunur. 'Enable device to receive' seçenegiyle bilgisayarınızın faks alabilmesini sağlarsınız. CSID yani 'Caller Sucsriber IDentification' seçeneğine gireceğiniz değer, size faks gönderen kişinin alıcı olarak göreceği bilgiyi belirler.
Answer mode bölümü, faksların otomatik olarak mı, manuel olarak mı alınacağını belirler. Manual seçeneğinde faks çağrısına dair bir diyalog görüntülenirken, üzerinde bulunan Receive Now butonunu kullanarak faks alma işlemini başlatabilirsiniz. Otomatik seçeneğindeyse, faks hattınız burada belirleyeceğiniz çalma sayısı kadar çaldıktan sonra otomatik olarak faks alma işlemi başlatılır.
Buradaki çok işe yarayacak olan iki seçenek de, 'Print it on...' ve 'Save a copy in folder' seçenekleri. Birinci seçenek, gelen bir faksın doğrudan belirteceğiniz bir yazıcıya gönderilmesini sağlar ve bu gerçek faks cihazlarındaki gibi
Gelen ve giden faksların TIFF formatındaki görüntülerinin hangi klasörlerde saklanacağını bu bölümden ayarlayabilirsiniz.

otomatik olarak kağıt çıktısı almanızı sağlar. Her faksın basılmasına ihtiyacınız yoksa ve gözden geçirdikten sonra basmak istiyorsanız, bu seçeneği kapalı bırakabilirsiniz. Diğer seçenek ise gelen faksı TIFF dosyası olarak belirteceğiniz bir klasöre kopyalar. Örneğin burada masaüstü klasörünüzü göstererek, gelen faksların otomatik olarak masaüstünüze de kaydedilmesini sağlayabilir ve onlara kolayca ulaşabilirsiniz.
Cleanup sekmesindeyse hatalı faksların otomatik olarak ne zaman silineceğine dair tek bir seçenek yer alır.
Fax Properties diyalogumuzun Tracking sekmesinde, faks trafiğinin ne şekilde izleneceğine dair seçenekler yer alır. Hangi durumlarda ileti gösterileceğini bu seçeneklerle belirleyebilir, Configure Sound Settings butonuyla da 4 ayrı olay için ses seçeneklerine ulaşabilirsiniz.
Son sekme olan Archives sekmesindeyse gelen ve giden faksların hangi klasörlerde saklanacağına ya da saklanmayacağına dair seçenekler yer alır.
Faks konsolu
Başlat menüsünde Ali Programs > Accessories > Communications > Fax klasörüne yerleşen Fax Console kısayoluna ilk tıkladığınızda, faksla ilgili önemli ayarları yapabilmenizi sağlayan Fax Configuration Wizard adında bir sihirbaz çalışacaktır. Burada ilk ekranda kişisel bilgileriniz, sonraki ekranda kullanılacak modem ve gönderme/alma seçenekleri, sonraki iki ekranda TSID ve CSID, daha sonra yazdırma/kopayalam seçenekleri sorulacak ve son ekranda bir özet verilecek, ardından da faks konsolu açılacaktır. Sonraki erişimlerinizde sihirbaz atlanarak doğrudan gelen giden faks trafiğini görebileceğiniz ve faksların üzerlerinde işlemler yapabileceğiniz bu faks konsoluna ulaşacaksınız.
Faks Göndermek
Windows XP'de uygulamaların içinden faks göndermek çok basit. Temelde, faksımız yazıcılar arasında göründüğü için, yapmamız gereken tek şey yazıcı olarak faksı seçmek. Bunun için, örneğin Microsoft Word kullanırken, File > Print yoluyla yazdırma diyalogunu açtığınızda, yazıcı olarak Faks'ı seçmeniz yeterli.
Sayfa numarası gibi diğer yazdırma ayarlarını yapıp, OK tuşuna bastıktan sonra, Send Fax VVizard adındaki sihirbaz açılacaktır. Bunun ilk kısa bilgi ekranını Next tuşuyla geçtikten sonra faks alıcıların tanımlayabileceğiniz ekran gelecektir. Burada dilediğiniz kadar faks alıcısını girip Add tuşuna basarak listeye ekleyebileceğiniz gibi Address Book butonuyla Windows Address Book ya da Outlook'un içindeki kontaklarınızın faks numaralarını da otomatik olarak listeye ekleyebilirsiniz. Sürekli faks gönderdiğiniz bir grup varsa, Outlook içinde bir grup oluşturup alıcıları buna ekleyebilir, daha sonra Send Fax VVİzard'da bu grubu olduğu gibi listeye ekleyebilirsiniz. Sihirbazın Next tuşuyla geçeceğiniz bir sonraki ekranında kapak sayfası göndermeyle ilgili seçenekler bulunur. Daha sonraki ekranda ise faksın gönderi zamanıyla ilgili seçenekler bulunur ki indirim saatlerinde faks göndermeyle ilgili bilgiyi yazının başlarında vermiştik. Bir sonraki ekranda faksınızı önizleyebileceğiniz bir buton da içeren sihirbazın son ekranı bulunur. Bu ekranda Finish butonuna bastığınızda, seçiminize göre hemen ya da zamanı geldiğinde faks gönderme işlemi başlayacak, bunun durumu ve sonucu size bildirilecektir.


Etiketler: Windows XP kullanıyorsanız, XP ile birlikte gelen faks araçları sayesinde herhangi bir ek uygulamaya gerek kalmadan faks alıp gönderebileceksiniz,


  Kategori: Programlar

  Tarih: 12.4.2011 16:44:51

  Hit: 3057

  Yorum: 0

2399 kişi tarafından toplam 7180 puan verildi


Buraya Ait Yorumlar:

     Buraya Ait Yorum Bulunamadı!

Yorum Ekleme Formu:

 * Adınız Soyadınız : 

 * E-Mail Adresiniz : 

 * Yazıyla İlgili Yorumunuz : 

 * Güvenlik Kodu : 

kaybandi Hakkında

 kaybandi'nın Diğer Bilgileri

İsim: .
Yer: Türkiye/Şehir Bulunamadı
Cinsiyet: Bay
Medeni Hal: Bekar
Meslek: Web Programcısı
Yazdığı Yazı Sayısı: 470
Yapılan Yorum Sayısı: 10

kaybandi'nın Son Yazdığı Yazılar

» Anneler Günü
Başta Şehit Analarımız olmak üzere Tüm Annelerimizin ve Anne adaylarımızın #AnnelerGünü kutlu olsun..

Özel Günler ve Kutlamalar - kaybandi'ın Diğer Yazıları

» Taşerona kadro tamam
Çalışma Bakanı Jülide Sarıeroğlu, yıl bitmeden taşeron işçilerin kadroya alınması için düzenlemenin yapılacağını söyledi. Ön çalışmanın tamamlandığına dikkat çeken Sarıeroğlu, “Başbakan’a sunum yapma aşamasına geldik” dedi

Güncel Haberler - kaybandi'ın Diğer Yazıları

» Yüzbinlerce kişiye erken emeklilik müjdesi!
Yargıtay, yüz binlerce Bağ-Kur'luya emsal olacak bir karar verdi. Kararla 2000 yılından önce vergi kaydı, esnaf odası kaydı bulunan ve bu dönemden önce belli bir süre kaydı olup silinenlere ikinci bir fırsat kapısı aralandı.

Güncel Haberler - kaybandi'ın Diğer Yazıları

» Bomba İmha Uzmanı
Bomba koruyucu elbise sadece sizin parçalanmamanız içindir

Diğer Haberler & Olaylar - kaybandi'ın Diğer Yazıları

» Türk Hava Kuvvetleri Akrobasi Ekibi
Son zamanlarda farklı ülkelerde bir dizi eylem askeri uçak bir dizi gördük. En Türk hava kuvvetinden akrobasi ekibi ile kokpit içinde bir tur atalım İnanılmaz .. Saygı !!

PAYLAŞMAK İSTEDİKLERİM - kaybandi'ın Diğer Yazıları

» Türksat 4A Otomatik Arama Frekansı (Tüm Uydu Cihazlar)
Birçok yeni özelliğe sahip Türksat 4A ile artık seyir keyfi bambaşka olacak. Türksat 4A Otomatik Arama Frekansı (Tüm Uydu Cihazlar), Türksat 4a otomatik arama nasıl yapılır

Diğer Haberler & Olaylar - kaybandi'ın Diğer Yazıları

» Zengin birisi ile evlenmek isteyen kıza ibretlik cevap !
Dünyanın en büyük finans şirketlerinden J.P. Morgan’ın CEO’su James Dimon’un, zengin koca avcısı bir kızın kendisine attığı bir elektronik postaya verdiği ibretlik cevap. Zengin birisi ile evlenmek isteyen bir kızın J.P. Morgan’a yolladığı elektroni

Güzel Yazılar - kaybandi'ın Diğer Yazıları

» 3600 GÖRÜNDÜ!..
Henüz resmilesmeyen bilgiye göre polis memuruna 3600 ek göstergeyi de öngören yeni yasa tasarısında yer alan bazı maddeler şu şekilde; Emniyet Genel Müdürlüğünde görevli her guruptaki polis amirleri ile Jandarma Genel Komutanlığında görevli tüm suba

Diğer Haberler & Olaylar - kaybandi'ın Diğer Yazıları

YASAL UYARI: 44.192.25.113 ip adresiyle defa ziyaret ettiğiniz sitemizde; 13 üyemiz tarafından 141 kategoride toplam 864 konu açılmış olup, bu konulara 4 mesajla, 11 yorum yapılmıştır; Sitemiz bir forum sitesi olduğundan kullanıcılar her türlü görüşlerini önceden onay almadan anında siteye yazabilmektedir. 5651 sayılı yasaya göre bu yazılardan dolayı doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. 5651 sayılı yasaya göre sitemiz mesajları kontrolle yükümlü olmayıp, şikayetlerinizi iletişim Formunu Doldurarak bize iletebilirsiniz, ilgilerinizden dolayı teşekkür ederiz.

© Copyright 2010 , www.kaybandi.com Tüm Hakları Saklıdır