Hoşgeldiniz! Kontrol panelinize erişmek için;
GİRİŞ YAPIN veya ÜYE OLUN

Bugün
23.1.2022 13:03:50

Yazılar Arşivinde Arayın:

Ziyaretçilerimize duyrulur / Artık sizde yazılarınızı yorumlarınızı yayınlayabileceksiniz, sitemize ücretsiz üye olarak sizlerde yazılarınızı paylaşabilirsiniz göstereceğiniz ilgiden dolayı teşekkür ederiz |

BaşPolis |

Amir ve başkomiserlik kalkıyor

İçişleri Bakanlığı’nın hazırladığı taslağa göre yeni güvenlik konseptinde jandarma ve polis entegre biçimde görev yapacak. Jandarma Komutanlığı ismi kalkacak ve İl Jandarma Müdürü makamı oluşturulacak

Amir ve başkomiserlik kalkıyor

 

İçişleri Bakanlığı, Jandarma ve emniyet birimlerinin yeniden yapılandırılması konusunda çalışmalarını olgunlaştırarak özel bir taslak hazırladı. Halen üzerinde çalışılan taslakta, uzun zamandır jandarmanın yeniden yapılandırılması konusundaki çalışmalarla 17 ve 25 Aralık süreci sonrasında emniyet teşkilatının yeniden yapılandırılması konusundaki çalışmalar birlikte ele alındı. Taslağa göre yeni güvenlik konseptinde jandarma ve polis entegre biçimde görev yapacak. Doğrudan valiye bağlı çalışan emniyet müdürü ile il jandarma komutanı, vali yardımcısı statüsündeki "İl Emniyet Başkanı"na bağlı olacak. Jandarma Komutanlığı ismi kalkacak ve il jandarma müdürü makamı oluşturulacak. Jandarmadaki subaylar Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na geçecek, astsubay ve uzmanlar ise yeni yapılanmada görev alacak. Emniyette de rütbe ve sınıflar yeniden düzenlenecek. Emniyet amirliği kalkacak, başkomiserlik ve komiserlik yerine üst komiser, komiser, alt komiser ünvanları gelecek. İl emniyet müdürü de il polis müdürü adını alacak.
Milliyet'in aldığı bilgiye göre, İçişleri Bakanlığı, hem 17 ve 25 Aralık süreci sonrasında emniyet kadrolarında başlatılan personel profili değişikliği, hem de AB standartlarına uygun bir güvenlik yapılanması için kolları sıvadı. İçişleri Bakanı efkan ala'nın talimatıyla Emniyet Genel Müdürlüğü Strateji Dairesi Başkanlığı bünyesinde oluşturulan çalışma grubu yeni teşkilatın oluşturulması için alternatif görüşler ışığında özel bir taslak ortaya çıkardı.
Taslak hazırlanırken, bir çok unsur gözönüne alındı. Jandarmanın AB'ye uygun yapılandırılması ile ilgili son tarih 2014 olarak belirlenmişti. Emniyet teşkilatında da özellikle müdür rütbesinde ortalama 700 kişinin terfi sırasında bulunması ve bu müdürlere yer bulunması zorunluluğu ile Fethullah Gülen cemaatine yakın isimlerin farklı görevlere atanması nedeniyle yaşanan kadro değişimi de gözönünde bulunduruldu.

Rütbeler düzenlendi

Bu çerçevede, jandarmayla polisin eşgüdümlü çalışması için yapılanmaya gidildi. Halen kentlerde il emniyet müdürleri ile il jandarma komutanları doğrudan valiye bağlı olarak görev yapıyor. Taslakta, il emniyet müdürleri ile il jandarma müdürlerinin makam ve rütbeleri yeniden düzenlendi. Bu isimlerin üzerinde doğrudan valiye bağlı olan "il emniyet başkanı" kadrosu oluşturuldu. Jandarma ve emniyet sorumlularının başkana bağlı görev yapması benimsendi. Vali yardımcısı statüsünde olacak il emniyet başkanlığı makamına bu nedenle mülki idare sınıfından bürokratlar oturacak.

Alt ve üst müdür
Taslakta, jandarma komutanlarının yerini, il jandarma müdürlerinin alması düzenleniyor. Buna göre, il emniyet başkanına bağlı olarak il polis müdürü adını alacak emniyet müdürü ile il jandarma müdürü adını alacak il jandarma komutanı görev yapacak. Jandarma teşkilatındaki "komutan" tanımı ise AB standartları doğrultusunda kaldırılacak. Jandarma müdürüne bağlı görev yapacak jandarma personelinin unvanları da buna göre düzenlenecek.
Halen jandarma teşkilatında görev yapan subaylar Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na geçecek. Yeni oluşturulacak güvenlik biriminde astsubaylar ile uzman çavuşlar görev yapacak. Ancak isteyen özellikle albay rütbesindeki personelin "İl Jandarma Müdürü" olması sağlanacak.
Ayrıca, il polis müdürünün altında ise yine dört yıldızlı emniyet müdürleri "yardımcı" olarak görev yapacak. Halen emniyet teşkilatında tek yıldız (4. sınıf), iki yıldız (3. sınıf), 3 yıldız (2. sınıf) ve dört yıldız (1. sınıf) taşıyan emniyet müdürleri ayrımı bulunuyor. Taslağa göre, sözkonusu sınıf farkı ortadan kalkacak. Müdürler, "Alt Müdür" (tek yıldız) ve "Üst Müdür" (İki yıldız) olarak tanımlanacak. 3 yıldızlı polis müdürlüğü kaldırılacak. Halen, dört ayrı sınıfta 3'er yıl olan bekleme süreleri ise alt müdürle 6 yıl, üst müdür rütbesinde ise 5 yıl olacak. Böylece şu anda dört yıldız taşıyan emniyet müdürleri il müdürü ya da yardımcısı olacak. Altındaki rütbelerde ise üst ya da alt müdürler bulunacak.

11 yılda en üst rütbe

Böylelikle 9 yılda 1. sınıf emniyet müdürlüğüne gelebilen müdürler yeni uygulamaya başlanması halinde 11 yılda en üst rütbeye ulaşabilecek. Bu düzenleme nedeniyle Emniyet Müdürlüğü Rütbe Terfi Komisyonu'nun 2014 yılı çalışmaları çerçevesinde sadece 1. sınıf emniyet müdürlüğüne yönelik terfilerin gerçekleştirildiği belirtildi.

Amir ve başkomiserlik kalkıyor

Yeni düzenlemede, başkomiserlikten 4. sınıf emniyet müdürlüğüne geçişin arasında yeralan "emniyet amirliği" rütbesi de ortadan kalkacak. Teşkilata amir olarak başlayan polisler "alt komiser", "komiser" ve "üst komiser" olarak rütbelendirilecek. Bu üç rütbedeki bekleme süreleri de beşer yıl olacak. Böylece, bir polis amiri alt komiserlikten alt müdürlüğe giçiş için 13 yıl yerine 15 yıl bekleyecek.

 

Kaynak: memurlar.net


Etiketler: İçişleri Bakanlığı’nın hazırladığı taslağa göre yeni güvenlik konseptinde jandarma ve polis entegre biçimde görev yapacak. Jandarma Komutanlığı ismi kalkacak ve İl Jandarma Müdürü makamı oluşturulacak,


  Kategori: Güncel Haberler

  Tarih: 31.5.2014 18:33:13

  Hit: 1084

  Yorum: 0

1884 kişi tarafından toplam 5646 puan verildi


Buraya Ait Yorumlar:

     Buraya Ait Yorum Bulunamadı!

Yorum Ekleme Formu:

 * Adınız Soyadınız : 

 * E-Mail Adresiniz : 

 * Yazıyla İlgili Yorumunuz : 

 * Güvenlik Kodu : 

BaşPolis Hakkında

 BaşPolis'nın Diğer Bilgileri

İsim: Ahmet SOYKAN
Yer: Türkiye/Aydın
Cinsiyet: Bay
Medeni Hal: Evli
Yazdığı Yazı Sayısı: 22
Yapılan Yorum Sayısı: 0

BaşPolis'nın Son Yazdığı Yazılar

» İSRAİL ÜRÜNLERİ BOYKOT LİSTESİ
729 barkod numarası ile başlayan ürünlerin İsrail menşeili olduğu ve kullanılmaması isteniyor. Tüketiciler Birliği de bir liste yayınladı.

Nefret Ediyorum - BaşPolis'ın Diğer Yazıları

» 100 LİRA İLAVE ÖDEME KİMLERE VERİLİR?
İlave 100 lira emekli aylığı alanlar 5434 sayılı Kanunun ek 81. maddesi hükmü uyarınca, 3 gruba emekli aylıklarının yanı sıra 100 lira ilave ödeme verilmektedir. İlgili madde şu şekildedir: "Millî İstihbarat Hizmetleri ve Emniyet Hizmetleri Sınıfı

HABERLER - BaşPolis'ın Diğer Yazıları

» Askeri personelin emekli aylığına 100 lira zam
22 Şubat 2014 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan 6519 sayılı Kanunla, makam tazminatı almayan emekli subay, astsubay, uzman jandarma ve uzman erbaşların emekli aylıklarına zam yapılmıştır.

HABERLER - BaşPolis'ın Diğer Yazıları

» Polis akademisi tarih olacak
Hükümet, polis teşkilatında paralel yapıyla mücadelede somut adımlar atıyor. Zamanla kapatılacak polis akademisinde amir-memur seçme ve yetiştirme sistemi değişiyor

Güncel Haberler - BaşPolis'ın Diğer Yazıları

» Amir ve başkomiserlik kalkıyor
İçişleri Bakanlığı’nın hazırladığı taslağa göre yeni güvenlik konseptinde jandarma ve polis entegre biçimde görev yapacak. Jandarma Komutanlığı ismi kalkacak ve İl Jandarma Müdürü makamı oluşturulacak

Güncel Haberler - BaşPolis'ın Diğer Yazıları

» Jandarma'nın Sivilleştirilmesinde Sona Gelindi.
Atamaları da İçişleri Bakanı yapacak. İlçe Komutanları Bakan onayı, Alay Komutanı üçlü kararname ile atanacak. Jandarmadaki ilerleme ve terfilerle ilgili yapılanma, Emniyet teşkilatının benzeri bir modelde gerçekleştirilecek.

Güncel Haberler - BaşPolis'ın Diğer Yazıları

» NERDEN BİLEBİLİRDİM
Seni unutmayı düşündüm yine dün akşam Bir sigaranın üstüne yazdım ismini Duman duman atacaktım seni içimden Rüzgar savurup götürecekti küllerini Sigaram bittiğinde kurtulacaktım senden Silecektim artık gözlerimden hayalini NERDEN BİLEBİLİRDİM Senden

Resimli Şiirler - BaşPolis'ın Diğer Yazıları

» 2. Şarkta Yürütmeyi Durdurma Kararı
Halen Ankara ilinde avukatlık yapmakta olan Yüksel SOMUNCU'nun açmış olduğu davada 05.08.2013 günü verilen yürütmeyi durdurma kararının müvekkili Sinan ALDAL'a bayram hediyesi olduğunu söyledi. Avukat Yüksel SOMUNCU daha önce 2.şarkın iptali için açı

İçtihat kararları - BaşPolis'ın Diğer Yazıları

» Dış görünüşün insanlar üzerindeki etkisi
Paris'teki bir sokakta yapılan sosyal deney dış görünüşün nasıl bir ayrımcılığa yol açtığını gözler önüne serdi. Kaldırımın karşısına yerleştirilen bir kamerayla yaşananların an be an kaydedildiği olayda genç adam önce dilenci ardından iş adamı kıl

Canlı kameralar - BaşPolis'ın Diğer Yazıları

» Amerikan Pastası 8 izle
Açıklama : Amerikan Pastası 8, Amerikan Pastası 8 izle, Amerikan Pastası 8 Full izle, Amerikan Pastası 8 HD izle, Amerikan Pastası 8 Türkçe Dublaj izle Liseden beri sürekli birlikte takılan gençlerin birbirlerini 10 yıldan beri tanıdıkları aşikârdır.

Vizyondaki Filmler - BaşPolis'ın Diğer Yazıları

YASAL UYARI: 54.80.252.84 ip adresiyle defa ziyaret ettiğiniz sitemizde; 13 üyemiz tarafından 141 kategoride toplam 864 konu açılmış olup, bu konulara 4 mesajla, 11 yorum yapılmıştır; Sitemiz bir forum sitesi olduğundan kullanıcılar her türlü görüşlerini önceden onay almadan anında siteye yazabilmektedir. 5651 sayılı yasaya göre bu yazılardan dolayı doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. 5651 sayılı yasaya göre sitemiz mesajları kontrolle yükümlü olmayıp, şikayetlerinizi iletişim Formunu Doldurarak bize iletebilirsiniz, ilgilerinizden dolayı teşekkür ederiz.

© Copyright 2010 , www.kaybandi.com Tüm Hakları Saklıdır