Hoşgeldiniz! Kontrol panelinize erişmek için;
GİRİŞ YAPIN veya ÜYE OLUN

Bugün
23.1.2022 12:49:17

Yazılar Arşivinde Arayın:

Ziyaretçilerimize duyrulur / Artık sizde yazılarınızı yorumlarınızı yayınlayabileceksiniz, sitemize ücretsiz üye olarak sizlerde yazılarınızı paylaşabilirsiniz göstereceğiniz ilgiden dolayı teşekkür ederiz |

Superisi |

13 ildeki memur uzak atamadan kurtuldu

Daha önce bu köşede yer verdiğimiz Büyükşehir piyangosu başlıklı haberimiz büyük yankı uyandırmıştı. Bu yazımızda bazı kamu görevlilerine dolaylı olarak yapılan zamdan bahsetmiştik. Bu yazımızın sonunda 'Bakalım bu kanundan başka kimler nasiplenecek, hep birlikte göreceğiz.' ifadesini kullanmıştık. İşte bugünkü yazımızda yine bu Kanunun memurlara getirisini anlatmaya devam edeceğiz.

Emniyet mensuplarıyla yöneticileri rahatlatan iller hangileri?

 

Özellikle çok sayıdaki emniyet mensubu nüfusa kayıtlı oldukları gerekçesiyle bazı yerlere atanamıyordu. Yapılan değişiklikle bu yönde önemli bir rahatlama olmuştur.

6360 sayılı Kanun'un 1'inci maddesiyle; Aydın, Balıkesir, Denizli, Hatay, Malatya, Manisa, Kahramanmaraş, Mardin, Muğla, Tekirdağ, Trabzon, Şanlıurfa ve Van illerinde, sınırları il mülki sınırları olmak üzere aynı adla büyükşehir belediyesi kurulmuş ve bu illerin il belediyeleri büyükşehir belediyesine dönüştürülen bu illerin büyükşehir olmasıyla birlikte bu illerde görev yapacak memurlar açısından önemli imkanlar da ortaya çıkmaya başlamıştır.

Daha önceden Türkiye'de Adana, Ankara, Antalya, Bursa, Diyarbakır, Eskişehir, Erzurum, Gaziantep, İstanbul İzmir, Kayseri, Kocaeli, Konya, Mersin, Sakarya ve Samsun olmak üzere 16 büyükşehir belediyesi bulunmaktaydı. Yeni düzenlemeyle birlikte büyükşehir belediyesi sayısı 29 a çıktı.

Değişiklikle emniyet mensupları rahatlayacak

Yeni Kanunla büyükşehir belediyelerinin sınırları il mülki sınırları olarak değiştirildi. Önceden sadece İstanbul ve Kocaeli büyükşehir belediyeleri için geçerli olan bu durum şimdi tüm büyükşehir belediyeleri için geçerli oldu. Ancak, bu düzenleme hemen değil, ilk mahalli seçimlerde yürürlüğe girecektir.

Yapılan kanun değişikliğinden olumlu manada en fazla emniyet mensupları etkilenecektir.

Emniyet Hizmetleri Sınıfı Mensupları Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinin Personelin Atanamayacağı Yerler başlıklı 7 nci maddesinde; 'Genel Müdürlük merkez, taşra ve merkeze doğrudan bağlı taşra kuruluşlarının kadrolarında geçerli olmak üzere personelin atanamayacağı yerlere ilişkin hususlar aşağıda belirtilmiştir.

a) Personel, nüfusa kayıtlı olduğu yere atanamaz. Bayan personel için evlenmeden önce nüfusa kayıtlı olduğu yer esas alınır.

b) Resmî verilere göre merkez nüfusu bir milyonu aşan iller için (a) bendi hükmü uygulanmaz. İllerin nüfus sayılarında meydana gelen değişiklikler o yılın genel atama döneminde dikkate alınır. Ancak, bu illere atanmış olanlar, nüfusa kayıtlı oldukları ilçeye atanamazlar.

c) Personelin teklifle alındığı il veya birime tekrar atanabilmesi için aradan en az beş yıl geçmesi veya o yere dönüşüne engel bir halinin bulunmadığı hususunda atanacağı il valiliğinin veya Genel Müdürlüğe bağlı birimlerde birim amirlerinin uygun görüş belirtmiş olması şartı aranır.' hükmüne yer verilmiştir.

Hali hazırdaki durumda, Kocaeli ve İstanbul için, belediye sınırı mülki sınır olarak uygulanmaktadır. TÜİK'in sitesinde; yerleşim yeri nüfusları il nüfusu ve belediye nüfusları olmak üzere ikiye ayrılarak verilmektedir. İstanbul ve Kocaeli'nde belediye sınırı ve müki sınır aynı olduğu için nüfus aynıdır. Ama diğer büyükşehirlerde, 5216 sayılı Büyükşehir Belediyeleri Kanunun 4, 5 ve geçici 2. maddesi hükümleri uyarınca, Valilik binası merkez kabul edilerek 10, 20 ve 50. km yarıçapındaki yerler dahil edilerek nüfus hesaplandığı için farklılık oluşmaktadır. Yeni düzenlemede bu farklılık olmayacaktır. Şuan belediye sınırları dışında yer alan yerlerin nüfusları da ekleneceği için büyükşehir nüfusları artacaktır. Bu durumda birçok il, yönetmelikte yer alan 1 milyon sınırlamasını geçmiş olacaktır.

Düzenleme 2014 mahalli seçimlerinde yürürlüğe girecek

 

Yukarıda yer verdiğimiz üzere, bu düzenleme hemen yürürlüğe girmemektedir. İlk mahalli seçimlerde yürürlüğe girecektir. İlk mahalli seçimler ise Mart 2014'te yapılacaktır. Sınırlar bu tarihten sonra değişmiş olacağı için, düzenleme ancak 2015 yılında, emniyet mensuplarını etkileyecektir.

Müftü ve müdürler nüfusa kayıtlı olduğu illere atanabilecek

 

Devlet Memurlarının Yer Değiştirme Suretiyle Atanmalarına İlişkin Yönetmelik özellikle yönetici olarak atanacak memurlar açısından ciddi engeller taşımaktadır. Bu Yönetmeliğin Memurun Yer Değiştirme Suretiyle Atanamayacağı Hizmet Yerleri başlıklı 15 inci maddesinde; Vali, kaymakam, bölge müdürü, başmüdür, il ve ilçe müdürleri, emniyet müdürü, emniyet amiri, milli eğitim müdürü, defterdar, mal müdürü, kadastro müdürü, tapu sicil müdürü, Nüfus ve Vatandaşlık Müdürü, Nüfus Müdürü ve bunların yardımcıları, taşra teşkilatında görevli şube müdürü, müdür, il ve ilçe müftüsü ve bunların yardımcıları ile koruma ve güvenlik hizmetlerini yürüten personelin nerelere atanamayacağı açık bir şekilde belirtilmiştir.

Bu personellerin nerelere atanamayacağı ile bunların istisnalarına da yer verilmiştir.

Özellikle yeni Kanunla büyükşehir belediyelerinin sınırları içerisine ilçeler dahil edildiği için ister istemez nüfus artmıştır. Bu nedenle daha önce bu 13 il nüfusuna kayıtlı personeller artık bu illere ve ilçelerine atanabileceklerdir. Aynı durum diğer büyükşehir belediyeleri içinde geçerli olacaktır.

lKonuyla ilgili bir örnek ve açıklaması

Ankara nüfusuna kayıtlı bir kişi Ankara'nın büyükşehir sınırları dışındaki ilçelerinden nüfusu 100 binden az olanlarına müdür olarak atanamıyordu. Şayet Ankara'nın ilçeleri 4 ve 5 inci bölge kapsamında iseler 50 binden aşağı olan büyükşehir belediyesinin dışında kalan ilçelerine de atanamıyorlardı. Bu değişiklikle artık bu tür sorunlar büyükşehir belediyesi olan illerin tamamında ortadan kalkmıştır.


Etiketler: Daha önce bu köşede yer verdiğimiz Büyükşehir piyangosu başlıklı haberimiz büyük yankı uyandırmıştı. Bu yazımızda bazı kamu görevlilerine dolaylı olarak yapılan zamdan bahsetmiştik. Bu yazımızın sonunda 'Bakalım bu kanundan başka kimler nasiplenecek, ,


  Kategori: Güncel Haberler

  Tarih: 15.12.2012 05:28:17

  Hit: 910

  Yorum: 0

2018 kişi tarafından toplam 6126 puan verildi


Buraya Ait Yorumlar:

     Buraya Ait Yorum Bulunamadı!

Yorum Ekleme Formu:

 * Adınız Soyadınız : 

 * E-Mail Adresiniz : 

 * Yazıyla İlgili Yorumunuz : 

 * Güvenlik Kodu : 

Superisi Hakkında

 Superisi'nın Diğer Bilgileri

İsim: Ceyda DEMİR
Yer: Türkiye/Şehir Bulunamadı
Cinsiyet: Bayan
Medeni Hal: Bekar
Meslek: memur
Yazdığı Yazı Sayısı: 141
Yapılan Yorum Sayısı: 0

Superisi'nın Son Yazdığı Yazılar

» Bu formülleri yazıp saklayın!
Bu mucizevi karışım sizi genç ve zinde tutuyor. Karışımı tüketmeye başladıktan 2 gün sonra etkisini görmeye başlıyorsunuz. Vücuttaki toksinlerin atılmasını sağlayan karışım, karaciğer yağlanmasına karşı da mükemmel bir koruma sağlıyor.

Unutmayacağız - Superisi'ın Diğer Yazıları

» Erdoğan şehidin evinde Kur'an-ı Kerim okudu
4 yıldır komada olan Uğur Süleyman Söylemez'in acı haberi üzerine evine giden Başbakan Erdoğan, şehidin evinde Kur'an-ı Kerim okudu. İşte o anlar...

VİDEOLAR - Superisi'ın Diğer Yazıları

» Pirinç Patlağı
Pirinç patlağı yapmak yüksek teknoloji gerektiren bir işlem olsa da, evde pirinç patlağı yapmama engel değildir. Ne zaman ihtiyaç duysam, piricimi patlatır ve gerektiği yerde kullanırım. Pirinç patlatma sevdam benim için bir tutku, çok zaman harcadım

Pilavlar - Superisi'ın Diğer Yazıları

» Temizlik iksiri: Sirke
Salatalarda kullanmaya alışkın olduğunuz sirkenin temizleme özelliğinden haberdar mıydınız? İşte sirkenin muhteşem temizlik gücü

Bilim-Teknik - Superisi'ın Diğer Yazıları

» Uçan kaykay hayali gerçeğe dönüştü!
1985'te çekilen Gelceğe Dönüş filminde ilk olarak hayal edilen uçan kaykay Hoverboard 2014'ün Şubat ayında gerçek oldu!

Güncel Haberler - Superisi'ın Diğer Yazıları

» Kolanın bu değişimine inanamayacaksınız
Ünlü bir kola markasıyla yapılan bu deney görenleri şaşırttı. 25 dakika kaynatıldıktan sonra zift görünümü alan kolanın bu halini görenler, yine Kolanın içinde neler var? sorusunu sormaya başladı.

SAĞLIK - Superisi'ın Diğer Yazıları

» Geriye Kalan HD Tek Part Yerli Filmi izle
Sevdanın bu hayatta ki en büyük başarısı Cezmi ile evlenmektir.Cezmi onun için herşeye değerdir.Ancak Cezmi onu aynı hastanede çalıştığı Zuhal ile aldatmaya başlayınca işler tersine döner. Aldatıldığını bilen Sveda hiçbirşey yokmuş gibi davranıp koc

FİLMLER - Superisi'ın Diğer Yazıları

» 12 Tuzak 2 Kanunsuz HD Tek Part Türkçe Dublaj izle
Kovalamaca kaldığı gibi devam etmekte. Sağlık personeli Nick ailesinin hayatta kalması için çılgın katilin başlattığı kötü oyunu bitirmeli bunun için ipuçlarını toplamaya başlar. Bu filmi HDTekPart.com ile size sunuyoruz. İyi Seyirler..

FİLMLER - Superisi'ın Diğer Yazıları

» Maksimum Tehlike - Maximum Conviction HD Tek Part Türkçe Dublaj
WWEnin efsanevi ismi Texas Rattlesnake Stone Cold Steve Austinin yeni filmi olan Maximum Conviction adlı sinema filmi 6 Kasım 2012 tarihinde görücüye çıkıyor. SCSA filmde Manning isimli bir karakteri canlandırıyor,karakterinin özelliği paralı bir

FİLMLER - Superisi'ın Diğer Yazıları

» Night of the Living Dead Resurrection HD Tek Part TR Altyazılı izle
Akademisyenler olayların bilimsel nedeni üzerinde spekülasyon olarak, ilahiyatçıların Vahiy Kitabı'nda önceden haber Armageddon işaret.Şehirler vadede ve medeniyet parçalanan olarak, bir aile Batı Galler izole bir çiftlik evi ölmeyen ordularıyla gele

FİLMLER - Superisi'ın Diğer Yazıları

» Batı Yakası Hikayesi HD Tek Part Türkçe Dublaj izle
Amerikanın Batı Yakasında geçen ırkçı, soğuk ve acımasız çete savaşları arasında saf bir aşkın hikayesi. San Fransiscolu Natalie Wood, Richard Beymer, Rita Moreno, George Chakiris, Russ Tamblyn gibi başarılı isimlerin rol aldığı 1961 yapımı Broadw

FİLMLER - Superisi'ın Diğer Yazıları

YASAL UYARI: 54.80.252.84 ip adresiyle defa ziyaret ettiğiniz sitemizde; 13 üyemiz tarafından 141 kategoride toplam 864 konu açılmış olup, bu konulara 4 mesajla, 11 yorum yapılmıştır; Sitemiz bir forum sitesi olduğundan kullanıcılar her türlü görüşlerini önceden onay almadan anında siteye yazabilmektedir. 5651 sayılı yasaya göre bu yazılardan dolayı doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. 5651 sayılı yasaya göre sitemiz mesajları kontrolle yükümlü olmayıp, şikayetlerinizi iletişim Formunu Doldurarak bize iletebilirsiniz, ilgilerinizden dolayı teşekkür ederiz.

© Copyright 2010 , www.kaybandi.com Tüm Hakları Saklıdır